Luiza Grzycka-Kowalczyk

STRESZCZENIE

Dr n. med. Luiza Grzycka-Kowalczyk
I Zakład Radiologii Lekarskiej i Medycyny Nuklearnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie


Diagnostyka obrazowa zatok szczękowych dla lekarzy dentystów

Aby dobrze zrozumieć patologię zatok, niezbędna jest wiedza z zakresu ich prawidłowej budowy
i funkcjonowania, czyli anatomii i fizjologii. Tak naprawdę rolę zatok przynosowych widać dopiero wtedy, gdy przestają działać prawidłowo.
Zapalenie zatok obocznych nosa to jedno z najczęściej rozpoznawanych schorzeń górnych dróg oddechowych będące w kręgu zainteresowań nie tylko laryngologów czy radiologów,  lecz również lekarzy dentystów.
Zatoki szczękowe, przez swoją lokalizację w trzonie szczęki, są podatne na powikłania spowodowane źle dobranym leczeniem zębów. Często występują komplikacje, np. po leczeniu implantologicznym czy endodontycznym; czasami – na skutek przewlekającego się zapalenia zatok – dochodzi do zmian okołowierzchołkowych zębów.
W schorzeniach laryngologicznych badanie obrazowe ma bardzo duże znaczenie, ponieważ stanowi ono znakomite uzupełnienie obrazu klinicznego.
W trakcie wykładu zostaną omówione rozwój zatok przynosowych, ich anatomia prawidłowa, a także najczęstsze schorzenia w obrazach tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.
 
Luiza Grzycka-Kowalczyk   
Dr n. med. Luiza Grzycka-Kowalczyk
Absolwentka Akademii Medycznej w Lublinie, pracownik kierowanego przez profesora Andrzeja Dropa I Zakładu Radiologii Lekarskiej i Medycyny Nuklearnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – jednego z pierwszych w Polsce dysponującego wielorzędową tomografią komputerową. Brała udział w tłumaczeniu na język polski kilku podręczników radiologicznych, w roku 2007 obroniła doktorat z zakresu obrazowania TK zatorowości płucnej, a rok później zdała egzamin specjalizacyjny. Poza pracą zawodową nieliczny czas wolny spędza z synem i mężem, najchętniej żeglując po Chorwacji lub próbując nadążyć za nimi na nartach.